Ismerkedj meg a horgolás technikájával
A horgolás nem nehéz, csak figyelmet kíván és bár ódivatúnak tűnhet, éppen reneszánszát éli. A technika alkalmazása modern anyagokkal és formákkal nagyon is népszerű mind az alkotók, mind a használók körében.
Mi is az a horgolás?
A horgolás egy kreatív kézimunka, amely során fonallal és horgolótűvel különböző öltéseket készítünk, melyekkel mintákat és formákat hozunk létre.
Mi készülhet a horgolás technikájával?
Horgolás sokféle alkotást hozhatunk létre:
- Kiegészítők: táskák, neszeszerek...
- Ruhadarabok: Pulóverek, sálak, sapkák, nyári ruhák...
- Lakásdekorációk: Párnahuzatok, alátétek, kosarak, tárolók...
- Játékok: Amigurumi figurák, babák...
Milyen fonalakból készülhet a horgolás?
A horgoláshoz különböző fonalakat használhatunk, mint például gyapjút, pamutot, akril anyagot vagy ezek keverékét. Fontos, hogy a fonal vastagsága illeszkedjen a horgolótű méretéhez.
Érdemes először azt végig gondolni, mit szeretnénk készíteni, ez alapján tudjuk meghatározni, hogy milyen vastagságú és milyen alapanyagú fonalra lesz szükségünk.
Táskakészítéshez elsősörban vastagabb fonalakat érdemes választani, ilyen például a zsinórfonal, ami leggyakrabban pamutból készül. A Splendidyarn zsinórfonal hazai gyártású, kiváló minőségű és 100% pamut.
Ha kis amigurumi figurákat szeretnénk készíteni, ahhoz érdemesebb végonyabb fonalat választani, de egyre népszerűbbek a plüssfonalak is, ezek kifejezetten puhák, ami külön előny lehet, ha gyerekeknek készülnek a játékok.
Ha ruhát szerenénk horgolni, érdemes az évszaknak megfelelő alapanyagot választani. Emelett fontos szempont lehet a moshatósága, ami segíthet a választásban.
A fonal alapanyagára, javasolt tűméretére, moshatósága vonatkozó információkat mindig megtaláljuka a fonal címkéjén.
Milyen eszközökre van szükség?
- Horgolótű: A horgolás alapvető eszköze, választhatunk fém, fa vagy műanyag horgolótűt. Fontos, hogy a tű mérete megfelelő legyen a kiválasztott fonalhoz és technikához. Például egy amigurimi figura esetén érdemes az ajánlott tűmérettől 1 mérettel kisebbet választani, mivel ennél a tecnikánál kifejezetten fontos, hogy jó szorosan dolgozzunk. Míg egy lengébb ruhánál éppen ellenkezőleg, érdemes lazábban horgolni és eszerint megválasztani a tű méretet.
- Fonal: A horgoláshoz megfelelő vastagságú és alapanyagú.
- Olló
- Mérőszalag: A méretek pontos meghatározásához.
- Szemjelölő: Hogy megjelöld a fontos pontokat, így könnyebben követheted a mintát.
Néhány hasznos tipp a horgoláshoz:
- Lazítás és feszesség: Ha még új számodra ez a technika, javaslom, hogy ne húzd túl szorosan a fonalat a horgolás közben. A túl feszes öltések nehezebben mozognak a tűn, és a végeredmény is merevebb lesz, és sokkal hamarabb el is fárad a kezed. Ellenben a túl laza öltések nem tartanak megfelelően. Kísérletezz a megfelelő feszességgel, amíg megtalálod a számodra legkényelmesebbet.
- Öltések: A horgolás során különböző öltéseket használunk, mint például láncszem, rövidpálca, egyráhajtásos pálca, kúszószem... stb. Ismerd meg az alap öltéseket, és gyakorolj velük, ezeket rengeteg féle módon tudod kombinálni, és így egyedivé tenni a munkád. Ugyanakkor ma már regeteg mintát találsz a neten, melyek lépésről lépésre visznek végig az alkotáson.
- Számolás és jelölés: Ha egy bonyolultabb mintát követsz, fontos, hogy számold az öltéseket. Használj szemjelölőt, de egy kisebb fonaldarab is segítségedre lehet, hogy megjelöld a fontos pontokat.
A horgolás elsajátítása időt és türelmet igényel. Ne add fel, ha az elején nehéznek tűnik! Gyakorolj rendszeresen, és hamarosan magabiztosan horgolhatsz. Vigyázat, könnyen okoz függőséget. :) Amint ráérzel az ízére észreveszed, hogy nagyon kellemes és mditatív hobbit találtál, amivel még az otthonod is dekorálhatod hasznos kiegészítőkkel, de a szeretteidet is megajándékozhatod. És a legjobb, hogy bárhová magaddal viheted az aktuális projekted.