Mi az a fonalvarrás?
Ha tudsz cikk cakk öltést varrni, akkor biztos vagyok benne, hogy ez a technika a te technikád. Ráadásul a tanulási folyamat is nagyon izgalmas, ahogy a formák alakulnak a kezed alatt. A koncetráció a monotonnak tűnő folyamat minden egyéb zajt kikapcsol a fejedben és egy meditatív állapotba visz át.
A fonalvarrás technika
A fonalvarrás, más néven cikk cakk varrás technikája inkább hasonlít a fazekassághoz, mint a textil varráshoz. Készítés közben az ívek és görbék kialakítása teljes mértékben attól függ, hogy hogyan alakítod a formát elsősorban a kezedet használva. Ez elsőre ijesztőnek tűnhet azoknak, akik kezdők a varrás világában, de valójában sokkal egyszerűbb, mint amilyennek látszik, és nem igényel bármilyen előtudást. Ugyanakkor, mint minden technikának, ennek is elengedhetetlen része a gyakorlás.
Alapanyagok
Ahhoz, hogy némi tartása legyen az elkészült kosarunknak, tárolónknak, neszeszerünknek minimum 4 mm vastag fonalakkal, kötelekkel érdemes dolgozni. Azonban az anyag vastagsága nem javaslom, hogy meghaladja a 6 mm-et, ez az a maximum méret, amivel még könnyen tudunk dolgozni.
Használhatunk puha pamut alapanyagokat, mint a zsinórfonal, vagy a különböző típusú makramé fonalak, de használtunk egyéb természetes anyagokat is, mint például a kenderkötél. A technikai célú kötelek, mint a hajókötés, mászókötél is tökéletesen alkalmas lehet hozzá, ha a fent említett méreten belül maradunk.
Eszközök
- Amire elsősorban szükséged lehet az egy varrógép, ez lehet háztartási varrógép, sőt nem kell egy összetett, drága megoldásban gondolkodnunk, ha tudsz vele cikk cakkot varrni, akkor már mindenképp érdemes belevágni a fonalvarró projektbe.
- Jó minőségű cérna. Mivel a cikkcakk sokat felvesz, ezért érdemes nagyobb kiszerelésű cérnával dolgozni, észre fogod venni, hogy csak úgy eszi a cérnát a fonalvarrás. Javaslom, hogy az alsószálat mindig teljesen telire tekerd fel, ha nagyobb projektben gondolkozol, érdemes akár előre több orsót is feltekerni.
- Egy jó olló, cérnavágó.
- Gombostű vagy csipesz, ami segít a fonaladat összefogni elsősorban az indulásnál, valamint jelölőként is használhatod.
+1. Cérnabontó, bár meg kell jegyeznek, hogy a cikkcakk bontása rendkívül macerás és időigényes, ezért csak kisebb szakaszok bontását javaslom. Ha nagyon elcsúsztál, nem lett jó a méret, érdemes inkább előről kezdeni, mert egyrészt gyorsabb, mintha bontanád, másrészt sokkal élvezetesebb, az anyagveszteség ebben az esetben pedig minimális ahhoz képest mennyi bosszúságtól óvjuk meg magunkat.
Mit készíthetek belőle?
Elsősorban kosarakat, tásolókat, neszeszereket készíthetsz a fonalvarrás techinkával. Gyakorlással és kísérletezéssel természetesen a termékpaletta és bővülhet.
Készíthetsz horgolt táskádhoz színével és anyagával megeegyező táskapántot.
Ha nagyobb projektbe vágnád a fejszéd, akár táska is készülhet ezzel a technikával.
Alátét készítéshez elsősorban a kenderkötelet, vagy hajókötelet javaslom.
A lehetőségek tárháza gyakorlatilag végtelen, csakis a fantáziád szabhat határokat.
Ha szeretnéd megtanulni a fonalvarrást, annak fortélyait, trükköket, jelentkezz hozzám fonalvarró workshopra, ahol részletesen elmondok mindent, és lépésről lépésre vezetlek végig a cikk cakk varrás technikáján.
Várlak szeretettel egy közös alkotásra!